Silahlı Yakın Koruma

Silahlı Yakın Koruma

Silahlı Yakın Koruma

Bazı işler veya görevler belli zamanlarda veya sürekli olarak kişi güvenliği ve korunmayı gerektirir. Siyasi isimler veya bürokratların yanında gördüğümüz özel eğitimli silahlı yakın korumaları hepimiz biliriz. Koruma gereken kişinin özel pozisyonu veya o an bulunduğu ortam sebebiyle, olası saldırı veya suikast girişimlerini önlemek amacıyla teknolojik cihazlar konusunda yetkin, silah kullanma eğitimi almış ve gerekli tüm diğer yeterlilik belgelerine sahip özel korumalar, korunan kişiye refakat ederler.

Genellikle politikacıların veya üst düzey bürokratların yanında görmeye alıştığımız silahlı yakın korumalar, aynı zamanda özel sektörde çalışan ve önemli pozisyonda bulunan iş adamları, kişisel veya ailevi sebeplerle can güvenliği riski olan kişiler, yaptığı iş sebebiyle risk altında bulunan özel şahıslar için de hizmet vermektedir.

Yatırımları sebebiyle kendilerine husumet besleyen insanlar olan işadamlarından bazılarının suikaste uğradığı olayları yakın tarihten hepimiz hatırlarız. Ülkemiz siyasi sebeple veya fidye istemek amacıyla kaçırılan, saldırıya uğrayan veya yaralanan gazeteciler, holding yöneticileri, banka üst düzey personeline yönelik üzücü olaylara sahne olmuştur. Aynı şekilde ünlü kişiler, sanatçılar, oyuncular da hayranları tarafından taciz edilmekte ve kendilerini koruma gereği hissedebilmektedir. Benzer pozisyondaki kişilerin kesinlikle silahlı yakın koruma hizmetinden faydalanması gerekir.

Ancak kişinin silahlı yakın koruma hizmeti alması için mutlaka çok önemli bir iş yapması veya ünlü olması gerekmez. Ailevi sebeplerle, devam eden bir dava yüzünden, önemli bir davada tanık olmak gibi durumlarda da geçici veya daimi olarak silahlı yakın koruma tutmak ve her yere koruma refakatinde gitmek mümkündür. Bu kapsamda hizmet isteyenler için de aynı nitelikte hizmet verilmektedir.

Silahlı yakın koruma olmak için sadece fiziki olarak güçlü ve sportif olmak veya silah kullanmayı bilmek asla yeterli bir kriter değildir. Ne yazık ki her özel meslekte olduğu gibi bu konuda da görev tanımı değiştirilerek uzun boylu ve iri cüsseli herkesin eline silah aldığı zaman yakın koruma olabileceği gibi bir kanaat oluşturulmuştur. Ancak bu kesinlikle yanlış bir uygulama ve hatalı bir inanıştır.

Bir kişinin silahlı yakın koruma olabilmesi için çok sayıda kriter ve özelliği bir arada bulundurması gerekir. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

 • Silahlı yakın koruma personeli 5188 sayılı kanun gereğince, yasal sınırlarda kalmak şartı ile emniyet güçleri ile işbirliği içinde ve yeknesak çalışmak zorundadır.
 • Hafif silah ruhsatı sahibi olmak, bu silahları yetkin şekilde kullanabilecek bilgiye sahip olmak gerekir.
 • Halkla ilişkiler, insan fizyolojisi, psikoloji ve sosyal iletişim konusunda gerekli eğitimleri almış kişiler olmalıdır.
 • Ruh sağlığı ve stresle mücadele konularında yetkili mercilerce yapılan özel testlerden geçmiş ve yeterlilik belgesi almış olmaları gerekir.
 • İlk yardım ve önleyici hizmetler konusunda eğitimli olmaları büyük önem taşır.
 • Güvenlik güçleri gelene kadar olay yerinin korunması ve üçüncü kişilerin uzaklaştırılması konularında hassasiyet sahibi ve delil niteliği taşıyan şeyler hakkında yeterli hukuki bilgiye sahip olmaları önemlidir.
 • Terör, antiterör, patlayıcı ve kimyasal maddeler, ateşli silahlar ve atış isabeti konusunda teorik ve pratik bilgi sahibi kişiler olmak zorundadır.
 • Kişi ve mekanları koruma teknikleri konusunda gerekli eğitimleri almalıdır.
 • Yakın dövüş ve savunma teknikleri hakkında gerekli eğitimlerden geçmiş olmalıdır.
 • Elektronik güvenlik ve alarm sistemleri konusunda ileri düzey bilgi sahibi olmalıdır.
 • Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nu bir polis kadar iyi bilmek ve uygulamak mecburiyetindedir.

Üst düzey ve profesyonel silahlı yakın koruma hizmeti almak ve diğer tüm detaylar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.