Siber Saldırı Takibi

Siber Saldırı Takibi

Siber Saldırı Takibi

Siber saldırı, önce bilgisayarların girdiği hayatımıza internetin de dahil olması ile tanıştığımız bir kavramdır. Artık devletler silahla veya askerle savaşmak yerine, siber saldırı yöntemi ile bir başka devletin tüm sırlarına erişebilmekte, tüm bilişim sistemini çökertebilmekte, ticari – askeri ve ekonomik enstrümanlarını işlevsiz hale getirebilmektedir. Sıcak savaşın yerini kimyasal silahlara bıraktığı 20. Yüzyılın son çeyreğinde yaşanan can kayıpları ve bölgesel zararlarla kıyaslandığında; siber saldırılar çok daha geniş kapsamlı ve küresel sonuçlar doğuran özelliği ile sinsi ve tehlikeli bir düşman haline gelmiştir.

Diğer yandan her sektörde ve hayatın her alanında bilgisayar veya iletişim araçları olmadan tabiri caizse nefes almak imkansız hale gelmiştir. Akla gelen her alanda ve Dünya’nın en ücra köşelerinde bile aktif olarak kullanılan bilgisayar ve internet üzerinden devletlere, şirketlere, kişilere verilen zararın maddi boyutlarını rakamlarla telaffuz etmek dahi mümkün değildir.

Ancak “Her zehrin mutlaka bir panzehiri vardır”. İnternet ve telekomünikasyonun bir çeşit zehir olduğunu kabul etsek bile, etkisini bertaraf edecek ve muhatabı ölümden kurtaracak bir çare de her zaman icat edilmektedir. Kaldı ki internet üzerinden yayılan bir virüs dağıtıma çıkmadan önce mutlaka bir anti-virüs programı da hazırlanır. Amaç virüs ile bilgisayarlar ve ağ sistemlerine zarar verip, akabinde anti-virüsü satmaktır. Aynı şekilde siber saldırılarda kullanılan, güvenlik duvarlarını delen ve sistemin çökmesine sebep olan her programın etkisiz hale getirilmesini sağlayacak bir savunma uygulaması da hemen geliştirilmektedir. Önemli olan bu konuda dikkatli ve hızlı davranmaktır.

Eğer sisteminize siber saldırı olduğunu düşünüyorsanız veya ileride gerçekleşebilecek saldırılara karşı sisteminizi koruma altına almak istiyorsanız, siber saldırı takibi konusunda profesyonel hizmet almanız en sağlıklı olanıdır.

Siber saldırılar genel olarak iki şekilde gerçekleşir. İlkinde bir bilgisayar, birden fazla hedef bilgisayara saldırarak kullanılamaz hale getirir. Diğerinde ise birden fazla bilgisayar, bir veya birden fazla bilgisayara eşzamanlı olarak saldırı yaparlar. Her iki şekilde de kullanılan yöntem aynı, kaynak ve hedef bilgisayar sayıları farklıdır.

Siber saldırı takibinde önemli olan, kaynak bilgisayardan gelen saldırı girişimlerini zamanında tespit ve bertaraf etmektir. Bilgisayarın güvenlik duvarındaki açığı bulan bir siber saldırganın hamlesine anında ve daha etkin bir şekilde karşılık verilmesi halinde, saldırı bertaraf edilmiş olacaktır.

Bilgisayarınızdaki güvenlik açıklarının düzenli olarak denetlenmesi ve güçlendirilmesi gerçekleştirildiğinde tam anlamıyla bir koruma sağlanabilir.  Siber saldırılar konusunda kullanılan çeşitli protokoller olduğu gibi savunma ve güçlendirme konularında da çeşitli test ve teknikler uygulanır. Bu konuda geliştirilen özel programlar, o bilgisayar veya ağa özel şekilde yeniden dizayn edilerek savunma sistemi haline getirilir.

Siber saldırılar konusunda sürekli sorun yaşayan veya bilgisayarınızdaki bilgilerin önemi sebebiyle güvenlik endişesi yaşayan biriyseniz, uzman bir ekipten siber saldırı takibi konusunda profesyonel ve periyodik hizmet almanız gerekir. Bu konuda uzmanlaşmış bir ekip tarafından belli periyotlarda gerçekleştirilecek kontroller sayesinde risklerin ortadan kaldırılması ve hasarın telafisi sağlanacaktır.

Bilişim sistemleri ve teknolojileri konusunda uzman ekibimiz ister bilgisayarınızın başında ister uzak erişimle sisteminize bağlanarak düzenli şekilde bu kontrolleri ve iyileştirmeleri gerçekleştirecektir. Özel veya ticari bilgilerinizin güvenliği bir yana binlerce lira yatırım yaparak aldığınız bilgisayarlarınızın uzun yıllar verimli şekilde kullanılabilmesi için de bu tür bir hizmet almak şarttır.

          Siber saldırı takibi ve siber saldırıların tespiti konusunda deneyimli ve yetenekli bir ekiple hizmet veren firmamız, sizi ve bilgisayarlarınızı her türlü kötü niyetli saldırıdan koruyacak ve maddi-manevi zararlarınızı önlemeye yardımcı olacaktır.