Siber Güvenlik Hizmetleri

Siber Güvenlik Hizmetleri

Adım attığımız her yerde birilerinin biz görebildiğini, ne yaptığımızı bildiğini, işyeri veya evlerimizde kullandığımız bilgisayarlarımıza uzak erişimle girilebildiğini, kişisel veya ticari sırlarımızın bu şekilde üçüncü kişilerin eline geçtiğini düşününce, teknolojinin iyi mi kötü mü olduğu konusunda karar veremiyoruz. Ancak geldiğimiz noktada bilgisayar ve benzeri cihazlar olmadan, internet bağlantısı sağlanmadan hayatın durma aşamasına geleceğinin de farkındayız.

Bilgi teknolojileri altyapı ile çalışan ve tüm faaliyetlerini bir network ile gerçekleştiren firmalar için en büyük tehlike internet üzerinden yapılan siber saldırılardır. Dünya’nın yeni bir çağa girmesi ile savaş kavramına yeni boyut getiren siber saldırılar “5.Savaş Yöntemi” olarak kabul edilmektedir. Olayın ulaştığı noktada devletler bile birbirine bu yöntemle zarar verebilmekte, iç işlerine müdahale edebilmekte ve tüm devlet sırları ifşa edilmektedir.

Aynı şekilde şirketler ve ticari hayatta rol alan aktörler arasında da bu anlamda ciddi bir rekabetin olduğu açıktır. Pazar payı yarışı ve satışları artırma isteği firmalar arasında siber saldırı yöntemi ile savaşlara sebep olmakta ve başarıya ulaşılması halinde saldırıya uğrayan firma ticari hayattan silinmektedir.

İşte siber güvenlik hizmetleri olarak adlandırılan bu çalışma alanı, internet ve bilgisayarlar aracılığı ile kişi ve firmalara yönelik bu tür saldırıların tespiti, önlenmesi ve bertaraf edilmesi konusunda verilen özel ve teknik hizmetlerden biridir.

Peki siber güvenlik hizmetleri adı altında gerçekleştirilen uygulama tam olarak ne anlama gelir ve nasıl bir çalışma yöntemi izlenir?

  • Öncelikle firmanın network ağında ve internet sağlayıcısında gerekli incelemeler yapılır. Kullanılan sisteme en uygun güvenlik tasarımı bu sayede hazırlanır.
  • Hazırlanan bu güvenlik modeli geçmişte yaşanan saldırıların izlerini tam olarak ortadan kaldırmanın yanında ileride gerçekleşecek saldırılar için de güvenlik duvarı oluşturmayı amaçlar.
  • Firmaya özel hazırlanan penetrasyon (sızma) testi uygulaması için Dünya’nın en güvenli test sağlayıcıları ile çalışılır. Bilgisayar mühendisi ve bilişim uzmanları siber saldırıların amaç ve kapsamını çözümleyerek güvenlik açıklarını tespit ederler. “Pen testi” olarak da adlandırılan penetrasyon testi, saldırganların bulacağı açıkları tespit etmek ve buna karşı güvenliği güçlendirmek amacıyla geliştirilmiştir.
  • Saldırı vektörlerinin özellikleri, işe yarayıp yaramadığı, büyük veya küçük açıkların tamamının tespiti sağlanır.
  • Olası saldırıların niteliğini tahmin ederek gerekli tedbirlerin alınır.
  • Ağ sunucularının saldırıları tespit ve bertaraf etme konusundaki kapasitesinin belirlenir.
  • Güvenlik açığı denetimleri ile otomatik olarak güvenlik açıklarının tespitini sağlayacak bir sistem oluşturulur.
    • Siber saldırı riskini kabul edilebilir ve zararsız seviyelere düşürerek aynı standartlarda kalması amaçlanır.

Siber güvenlik hizmeti konusunda tek seferlik bir uygulama kesinlikle yeterli olmayacaktır. Her geçen gün yeni bir saldırı yöntemi icat edilmekte veya güvenlik duvarlarını geçmeyi başaran sistem ve programların icat edilmektedir. Bu gerçek göz önünde bulundurulduğunda siber güvenlik hizmetlerinin periyodik olarak alınması en mantıklı ve gerekli olanıdır.

Kimin, hangi amaçla ve ne zaman gerçekleştireceği belli olmayan siber saldırılara karşı firmanızı ve kendinizi koruma altına almak, ciddi maddi ve manevi zararları engelleyecektir. Teknolojinin yerinde saymadığı, bir gün öncesinden bile çok farklı sorunların ve uygulamaların yaşandığı siber dünyada işlerinizi güvenli ve sağlıklı şekilde yürütmek için bu spesifik hizmeti almanız şarttır.

Bilgisayar mühendisleri ve etik bilişim uzmanlarından oluşan ekibimiz, sisteminizdeki her türlü siber saldırı sorununu ortadan kaldırmak ve güvenlik seviyesini en üst düzeye taşımak için gerekli yetkinlik ve donanıma sahiptir. Profesyonel ekibimiz günün her saati siber saldırılar konusunda telefonun diğer ucunda olacaktır.