Hakkımızda

Dedektiflik Bürosu

Dedektiflik Bürosu

Dedektif, Batı’da kullanılan anlamı ile suç soruşturma ve suçluları yakalayarak adalete teslim etmek üzere özel eğitim almış araştırmacı polislere verilen genel isimdir. Ancak zaman içinde ülkelerin mevzuatlarında yapılan değişikliklerle, kamu görevlisi olmayan ama suç ve suçlu konusunda profesyonel araştırma hizmeti veren kişilere de dedektif denilmeye başlanmıştır.

Suç ve suçlu kavramı insanlık tarihi kadar eskidir. Zaman içinde çok büyük değişikliklere uğrayan suç kavramı, beraberinde suçlu tanımını da değiştirmiştir. Bu aralıkta kalmak kaydı ile özel kişilerin taleplerini karşılamaya yönelik, kamu gücü ve otoritesini kullanmadan araştırma yaparak ilgiliyi istediği bilgiye ulaştıran kişilere de özel dedektif denilmektedir. Suç ve suçluyu bulma konusunda yetkili olmasa da, suçu önleme ve sosyal barışı koruma adına kişilerin ihtiyacı olan bilgiyi toplama hizmetleri özel dedektifliğin ana çalışma alanıdır.

Özel dedektiflik hizmetleri ilk olarak 1833 yılında Fransa’da verilmeye başlanmıştır. Kısa süre içinde Avrupa ve A.B.D.’de yasal düzenlemeler ile meslek olarak kabul edilmesine rağmen ülkemiz için yeni bir hizmet alanıdır. Ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ve gecikmiş mevzuat düzeltmeleri ile hayatımıza giren özel dedektiflik hizmetleri artık yasal bir statüye kavuşmuş ve bir meslek dalı olarak kabul edilmiştir.

Her ne kadar henüz belli konularla sınırlı tutuluyor olsa da zaman içinde ortaya çıkan ihtiyaç ve talepler doğrultusunda suçu tespit ile suçluyu yakalama konusunda özel bir meslek olarak kabul edileceğimiz ve emniyet güçleri ile daha farklı bir çalışma ortamında işbirliği halinde olabileceğimizi ümit ediyoruz. Ancak o zamana kadar araştırma ve inceleme gerektiren her konuda bilgi toplama hizmetlerimize profesyonel ve kurumsal şekilde devam edeceğiz.

En ünlü özel dedektif olarak bilinen Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un Dünya Edebiyatına yeni bir mecra yaratan kült eseridir. Adı geçen eserde Holmes, aldığı her davada farklı bakış açısı ve yüksek dikkati ile kimsenin çözemediği konularda başarı sağlayan dahi dedektif olarak karşımıza çıkar. “İmkansızı eledikten sonra kalan her şey gerçektir” felsefesinden hareket eden ve “Hiç bir şey apaçık ortada olan kadar yanıltıcı değildir” diyerek algımıza yön veren Holmes, bir roman kahramanı olsa da her zaman tüm özel dedektiflerin ilham kaynağı ve örnek aldığı kişi olacaktır.

Özel dedektiflik nedir, nasıl yapılır konusunda burada yazacağımız hiçbir şey işimizin içeriğini anlatmada yeterli olmayacaktır. Kaldı ki mesleğimizin niteliği gereği çalışma prensiplerimizi ve yöntemlerimizi bu şekilde ilan etmeyi de doğru bulmuyoruz. İnsanların özeline giren, hayatlarına dokunan, endişelerini gideren, kararlarını etkileyen, gerçekleri öğrenmede gerekli desteği veren, geleceklerine katkı sunan bu meslek çalışanları olarak amacımız doğruya ve gerçeğe ulaşmanızda köprü olabilmektir.

Sizinle ilgili her şey ve sizi ilgilendiren insanlar hakkında gerekli verilere sahip olmak, kararlarınızı buna göre vermek, gerçekleri öğrenmek ve telafisi güç hataları önlemek için araştırma yaptırmak ve bilgi toplanmasını istemek hakkınızdır.

Yasal sınırlarda kalındığı sürece her türlü bilgi değerli ve geçerlidir. Bizim için sınır bir başkasının özgürlüğünün başladığı çizgidir. O çizgiyi ihlal etmeden kişinin çevresinde ve hayatında yarattığı her türlü fark ve değişikliği öğrenmek ve bunu belgelendirerek iş sahibine sunmak işimizin temelini oluşturmaktadır.

Sağduyu, bilgi, tecrübe, zeka, merak ve enerjinin kendine has bir sentezi olan dedektiflik konusunda yaptıklarımız ve yapabileceklerimizi sizlerle paylaşmak için bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. Öğrenmek istediğiniz her ne olursa olsun, hukuka ve ahlaka uygun olduğu sürece daima yanınızda olacağız.